Nöbetçi Eczaneler   l   444 0 160
Turabibaba Kütüphanesi

Bina Bilgileri:
Kütüphane binası 1000 m2 alana sahip ve 2 katlıdır. Kütüphane binası 4 bölümden oluşmaktadır.
- Kütüphane
- Beyoğlu Belleği
- Çok Amaçlı Salon
- İnternet Evi (Belnet)

Üst katta ise, 10.000 ila 15.000 kitap kapasiteli, 60 kişinin aynı anda çalışma yapabileceği bir okuma salonu ve yönetim bölümü bulunan Kütüphane kısmı vardır. 
Giriş katında, başlangıçta dijital bazda oluşturulacak ve daha ziyade akademisyenlere, basın mensuplarına, yazarlara ve diğer araştırmacılara hizmet verecek olan Beyoğlu Belleği bulunmaktadır. Film gösterimleri ve seminer gibi değişik etkinlikler için 50 kişi kapasiteli Çok Amaçlı Salon, 20 öğrencinin aynı anda faydalanabileceği, Bilgisayar ve İnternet Erişim Salonu bulunmaktadır.

Kütüphane Binasının Tarihçesi:
Turâbi Baba Tekkesi, Tersane-i Amire’de çalışan Osmanlı gemicilerinden ve kadiri şeyhlerinden Mehmed Turabi Efendi (ö. 1812) tarafından XVIII. Yüzyılın son çeyreğinde kurulmuştur.
Tekke binası, İstanbul’un işgali sırasında, milli mücadele için asker ve cephane toplanan önemli bir merkez olarak kullanılmıştır.
Bina tekke ve zaviyelerin  kapatılmasının ardından bir müddet Kasımpaşa Spor Kulubü olarak kullanılmıştır.
1927 yılında Kasımpaşa Spor Kulübü’nde yetişen gençlerin Dünya şampiyonu olmasının ardından,  Mustafa Kemal Atatürk okunması için gençliğe hitabesini tekkeye gönderir ve hitabe okunarak törenle duvara asılır. Böylelikle bina,  Gençliğe Hitabe’nin okunduğu ilk yerlerden biri olarak tarihe geçer.
1975’te geçirdiği yangının ardından bina, zamanla bakımsız kalarak çökmüş, günümüze ancak türbe bölümü ulaşmıştır.Beyoğlu Belediyesi’nin girişimiyle, orijinaline uygun olarak 2007 yılında restorasyonuna başlanmıştır.
Böylece, bir tekke binasına son derece farklı bir işlev kazandırılmış, bölge halkı bir kütüphaneye, araştırmacılar da Beyoğlu ile ilgili bir araştırma merkezine kavuşmuştur.
Tarihi binalara yeniden işlev kazandırılarak geleceğe aktarılması, son yıllarda kültürel mirasın korunması için başvurulan yollardan biri olmuştur.
Aslına  uygun olarak yeniden inşa edilen Turâbibaba Tekkesi, Beyoğlu Belediyesi Turabibaba Kütüphanesi ve Bilgi Erişim Merkezi  adı altında 2008 yılında Ahmet Misbah Demircan başkanlığında Beyoğlu Belediyesi’nce  hizmete açılmıştır.
Kütüphanemiz, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne bağlı bir alt birim olarak hizmet vermektedir.

 
Normal siteye ulaşmak için tıklayınız