Nöbetçi Eczaneler   l   444 0 160
Türvak Türker İnanoğlu Vakfı Sinema ve Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı
Türvak Sinema - Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı Hakkında:
 
Türk sinema ve televizyon sektörlerinde 53 yıl boyunca her zaman gerçekleştirdiği
“İlk”lerle adını duyuran Türker İnanoğlu, 2001 yılında kurmuş olduğu “Türvak Sinema, Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı”nı Beyoğlu’nda yeni binasına taşıyarak 2011 Ocak ayında kapılarını İstanbullulara açmıştır. Türk Sineması’nın geçmişine ait belge, bilgi, fotoğraf, afiş, cihaz ve filmleri bir müze ve kitaplık çatısı altında toplanarak bu değerli arşivin gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır.
 
Türvak Sinema, Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı’nın arşivinde 1000’nin üzerinde cihaz, 4.200 adet çeşitli Türk filmlerinin kopyaları, 6000’in üzerinde yerli film afişi, 10.000’in üzerinde sinema-tiyatro lobi ve fotoğrafları, 12.000 saatin üzerinde TV programları ve TV dizileri bulunmaktadır. Ayrıca müze, Ulvi Uraz Kitaplığı dahilinde 60.000 ciltlik dermeye sahip dev bir kütüphaneye de sahiptir.
 
 
Türvak Sinema, Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı’nın başlıca bölümleri:
 
Sergi Salonu ve CineTele Café’ nin bulunduğu Giriş Katı,
 
Modern teknolojiye sahip 35mm projeksiyon makinesi ve resim projeksiyon cihazıyla özel gösterimlere ev sahipliği yapmakta olan Sinema Salonu ve Türk Sinemasının unutulmaz karakter oyuncularının heykellerinin bulunduğu Balmumu Heykeller Salonu (1. Kat)
 
Sinema ve televizyonun tarihini ve günümüze kadar nasıl bir yol kat ettiğini ilk sesli çekim yapılan kamera ve kurgu cihazlarından, sinemanın Beyoğlu’na girdiği günlerin belgelerine, resim ve afişlerine kadar gösteren Sinema ve TV Müzesi  (1.ve 2. Katlar)
 
Türk Tiyatrosu’nun 260 yıllık tarihini belge, afiş, maket ve oyun kostümlerinden, Muhsin Ertuğrul’un zati eşyalarına ve özel belgelerine kadar kapsamlı olarak anlatan Tiyatro Müzesi (3. Kat)
 
60.000 ciltlik dermeye sahip olan, öğrencilere, akademisyenlere, araştırmacılara, yazarlara kaynak sağlayabilecek nitelikteki son derece kapsamlı sinema, tiyatro, genel kültür arşiviyle ve okuma salonuyla hizmete sunulmuş olan Ulvi Uraz Kitaplığı (3. Kat)
 
Türker İnanoğlu’nun 53 yıl boyunca mesleği ile ilgili almış olduğu ödüller, Erler Film’e ait afişlerin ve fotoğrafların sergilendiği Türker İnanoğlu’Türk Sinemasında 50.Yıl’’ Salonu  (4.Kat)
 
Ayrıntılı bilgi: www.turvak.com.tr
 
YER: TÜRVAK SİNEMA-TİYATRO MÜZESİ
ADRES: Yeniçarşı Caddesi No:24 Galatasaray Meydanı - 34430- Beyoğlu – İstanbul
TEL: 0212 245 80 91/92/93
 
ZİYARET SAATLERİ
Salı - Pazar : 10:00 - 18:00
Müzemiz Pazartesi Günü Kapalıdır.
 
GİRİŞ ÜCRETLERİ
Tam : 10 TL
Öğrenci, Öğretmen, 65 Yaş Üzeri ve Gruplar: 5 TL
Harp malülü, gaziler ve özürlüler : 1 TL
 
 
 
Normal siteye ulaşmak için tıklayınız